Historie a současnost
Bruslařský klub Ostrava zahájil oficiálně svou činnost 9. 4. 1997, kdy v souladu s dohodou se SSK Vítkovice měl přirozeně navázat na bohatou, dlouholetou, ale zejména úspěšnou činnost BK při SSK Vítkovice.
Z tohoto BK se rekrutovala řada úspěšných reprezentantů nejen průmyslového regionu Ostrava, ale i reprezentantů Československé, později České republiky např. Stanislav Drastich (v tanečním páru s L.Řehákovou-4. místo na ZOH), Jan Barták (dlouhodobý reprezentant v tanečních párech s partnerkou J.Beránkovou), René Novotný (mistr světa a dvojnásobný profesionální mistr světa ve sportovních dvojicích s partnerkou Radkou Kovaříkovou), atd.


Členové klubu úzce spolupracují se Statutárním městem Ostrava. Podporovali i kandidaturu Ostravy na Evropské hlavní město kultury 2015.

Klub pod novou hlavičkou obměnil trenérský kádr, vsadil na mládež, a to přineslo brzy úspěchy. Nejdříve titul juniorské mistryně ČR Evy Chudé pro rok 1998 (a současně bronzová medaile ve stejné kategorii Š.Kvarčákové), rok na to pak obhájení tohoto titulu Evou a navíc titul mistra ČR Lukáše Rakowského, který přešel z Třince studovat a trénovat právě do Ostravy. Nezanedbatelné byly i první úspěchy na mezinárodním poli, kdy se L.Rakowski probojoval do finále prestižní světové série ISU Junior Grand Prix v americkém Detroitu.
Jedním z nejúspěšnějších let novodobé historie klubu byl rok 2000. Zde se stalo nečekané, kdy na jednom mistrovství ČR získali svěřenci trenéra Ing.S.Žídka oba tituly v nejobsazenějších a nejvýznamnějších kategoriích - kategorii žen (E.Chudá) a kategorii mužů (L.Rakowski). Bylo velmi příjemné, kdy na mistrovství Evropy reprezentovali 2 mistři republiky z našeho klubu. L. Rakowski poté reprezentoval na ME následně i v dalších letech. Velmi dobře reprezentoval i na Zimních světových univerziádách.


Lukáš Rakowski

Nella Simaová

Na výsledky navazuje i další generace závodníků. Nella Simaová získala v r.2005 titul juniorské mistryně ČR a úspěšně reprezentovala na Evropské olympiádě mládeže (EYOF), rok nato pak již na Mistrovství světa juniorů, kde získala pro ČR nejlepší umístění z celé české výpravy. V roce 2008 se stala mezinárodní mistryní ČR, reprezentovala na mistrovství Evropy, kde obsadila nečekané 15. místo. Rok 2009 potvrdil její převahu v kategorii žen v rámci ČR a po obhájení titulu mistryně ČR si následně vylepšila umístění na ME svým 14. místem. Je to zatím nejúspěšnější mezinárodní výsledek člena klubu v rámci mistrovství Evropy! Svým výkonem nezklamala ani na Zimní světové univerziádě v Harbinu 2009 (Čína), kde se zúčastnilo 44 delegací z celého světa. Česká vlajka v čele České akademické výpravy byla svěřena právě do rukou krasobruslařky Nelly Simaové (trenér S.Žídek). Nella, svým výkonem na kvalifikačním závodě pro Zimní olympijské hry, si následně v rámci ISU vybojovala možnost účasti na ZOH 2010. Bohužel, rozhodnutím svazu, nakonec této možnosti nemohla využít.
V roce 2009 se svými výsledky začali prosazovat sourozenci Coufalovi (trenérka Tokošová) a mladá sportovní dvojice A.Herbríková - L.Ovčáček (trenér Žídek). Petr Coufal získal titul juniorského mistra ČR, sestra Jana titul mistryně ČR v ml. žákyních a sportovní dvojice pak nečekaně, ale zaslouženě, získala titul mezinárodních juniorských mistrů ČR.


Alexandra Herbríková - Lukáš Ovčáček


Petr Coufal

Klub se tak získáním 4 zlatých medailí zařadil na krásné 2. místo v rámci ČR za USK Praha.
Závodníci P.Coufal a SD Herbriková-Ovčáček byli nominováni na mistrovství světa juniorů, kde obstáli v rámci finále se ctí.
I v navazující sezony získává BK několik vítězství. Titul mistryně ČR zásluhou Jany Coufalové (kategorie žaček), vítězství v Českém poháru získal P.Coufal(junioři). Petr rovněž získal potřetí za sebou vítězství ve své kategorii na Hrách zimní olympiády dětí a mládeže ČR (zatím v rámci ČR ojedinělý výsledek). Potvrdil tak výsledky z minulých HZODM (Ovčáček zlato, Coufalová 2x stříbro). Prosazovat se začíná i další generace nejmladších sportovců, členů klubu (sestry L. a T. Popkovy (tr.Žídek), David Žáček a E.Koktanová (tr.Ferbrová).
V klubu v současné době rozvíjí svou sportovní činnost okolo 50 sportovců všech věkových kategorií. Nejmladší v tzv. "Bruslařské akademii Ostrava" (BAO) již od 3,5 let věku. V posledních letech se nám daří u těchto nejmladších řady zájemců o krasobruslení rozšiřovat. Mimo vrcholových sportovců se snažíme podporovat i tzv. zájmové bruslení, kde se mohou aktivně vyžívat ve "svém sportu" i dospělí zájemci (momentálně až do 29 let).
O sportovce klubu se stará zkušený trenérský kolektiv, jehož přičiněním mohly být uváděné výsledky dosaženy.


Na fotografii zleva:
František Blaťák - spolupracující choreograf, Ivana Tokošová - trenérka II. třídy, Olga Matonohová - trenérka II. třídy (nezávodní skupina), Stanislav Žídek – trenér I.třídy a vedoucí trenér, Ludmila Ferbrová - trenérka II. třídy a vedoucí BAO.

Klub neprodukuje pouze řadu dobrých sportovců.
Společným úsilím vedení BK a blízkých spolupracovníků se podařilo úspěšně zajistit pro Statutární město Ostrava a následně organizovat akce nejen v rámci Českého krasobruslařského svazu (mj. již 31.ročníků Velké ceny Ostravy, Mistrovství ČR juniorů a seniorů v krasobruslení pro rok 2005, atd.).
Velmi dobrá organizátorská práce celého kolektivu, která se opírala o zajištění úvodních 4 ročníků soutěží ISU JGP „Česká brusle“, byla oceněna důvěrou ve schopnosti vedení BK od ČKS a následně pak i Mezinárodní bruslařské unie (ISU) přidělením Mistrovství světa juniorů 2003 právě do Ostravy. Úspěch mistrovství pak umožnil pořádání prestižního světového Finále ISU Junior Grand Prix pro sezónu 2005/2006.
Poté se podařilo opětovně zajistit soutěže světové série ISU Junior Grand Prix do Ostravy v r. 2008 a následně i 2010.
Posledních soutěží této série se pravidelně zúčastňuje enormní počet sportovců a jejich trenérů z více jak 30-ti zemí celého světa. Jako organizátoři jsme zajišťovali ON-LINE internetový přenos.
Poslední sezóna 2011/2012 byla pro management bruslařského klubu velmi náročná. Tři významné akce v krátkých časových intervalech po sobě dokázaly schopnosti kolektivu – VC Ostravy, Mezinárodní mistrovství ČR pro rok 2012 (za účasti nejlepších reprezentantů ČR, Slovenska a Polska) a krasobruslařská část soutěží Her V. zimní olympiády dětí a mládeže ČR.